2013 m. vasario 18 d., pirmadienis

Ne tik dega...

Visi esame matę degančią... žvakę! Taip, būtent, šiandien kalbėsiu apie žvakes. Jos ne tik šviečia...

Prieš elektros išradimą žvakės bei žibalinės lempos buvo naudojamos apšvietimui.  Iki XX amžiaus žvakės buvo labiausiai paplitusios Šiaurės Europoje. Pietų Europoje ir Viduržemio jūros regione buvo naudojamos žibalinės lempos. Dabar žvakės dažniausiai naudojamos dėl jų kvapo jos sukuria minkštą, šiltą ir romantišką atmosferą.


Evoliucija


Primityviausią žvakės variantą — duobutė akmenyje, užpildyta gyvulių taukais — mūsų protėviai naudojo dar akmens amžiuje. Vėliau atsirado ir kitokių žvakės variantų. Pavyzdžiui, senovės egiptiečiai degino nendres, išmirkytas dervoje. Romėnai naudojo molinį dubenėlį su kietais taukais (pavyzdžiui, avies), įstatę į jo vidurį dagtį. Subtilesni kinai ir japonai patys pirmieji pradėjo rinkti vašką ir sukti jį plonais vamzdeliais. Indėnai degino užmautą ant pagalio riebią džiovintą žuvį. Irane tam buvo naudojama neišvalyta nafta. Europoje mažą lazdelę įmerkdavo į žuvies taukus. Apskritai mūsų protėviai naudojo viską, kas pasitaikydavo po ranka ir ilgai degdavo.


Bičių vaškas degė ilgiau ir ryškiau todėl tapo populiaresnis. Tačiau leisti sau tokią prabangą galėjo tik turtingi žmonės ir bažnyčios.
Žvakių gamybos technologija pasikeitė tik XV amžiuje — žmonės nebenardindavo dagties į skystą vašką, nes pastebėjo, kad kur kas naudingiau yra jį aplieti vašku ir leisti sukietėti. Na, o šio šimtmečio romantikus pakerėjo baltas ir šviečiantis vaško stiebas, ir žvakė tapo ne tik šviesos šaltiniu, bet ir interjero puošmena.


XVI amžiuje pasirodė pirmosios žvakidės — iš pradžių tai buvo paprasti akmeniniai padėklai su skylėmis žvakėms. Šviesos šaltinis persikėlė nuo sienų, kur buvo daugelį amžių, į stalo centrą... Buvo pradėtos gaminti  žvakidės su įvairiais puošybos elementais, grakščiai išraižytos akmeninės, porcelianinės — su subtilaus grožio piešiniais. 

ŽVAKĖ ATSPINDI ŠEIMININKĄ?

žvakių forma nemažai gali pasakyti apie šeimininko charakterį.

* Konservatyviems žmonėms patinka klasikinės tiesios žvakės.

* Romantiškos, nervingos ir subtilios sielos asmenybės mėgsta į viršų siaurėjančias žvakes. Beje, tokiems žmonėms patinka ir gėlių formos žvakės.

* Storą ir trumpą žvakę tikriausiai nusipirks linksmas, geras ir paprastas žmogus.

* Apvalios žvakės rodo šeimininko egoizmą ir savimeilę.

* Kvadratinės formos žvakes mėgsta ryžtingos ir valingos asmenybės. Jeigu tokia žvakė stovi masyvioje žvakidėje — prieš jus sunkaus charakterio šefas.

*Piramidės ir trikampio formos žvakes renkasi pedagogai ir „gyvenimo mokytojai“.

*O neeiliniai, nepastovaus charakterio žmonės neįprastų formų žvakes.

NULEMIA LIKIMĄ...

* Smilkstantys dagties suodžiai — nepažįstamojo pasirodymas arba laiškas tam, kuris sėdi arčiausiai žvakės.

* Plevenanti į visas puses be akivaizdžios priežasties liepsna pranašauja vėjuotus orus.

* Jeigu žvakę sunku uždegti, bus lietaus.

* Mėlyna žvakės liepsna reiškia besiartinančius šalčius.

* Negalima uždegti žvakės nuo židinio arba krosnies ugnies.

* Atsitiktinai užpūsti žvakę — vestuvės.

* Sudegusi iki pat galo žvakė — laukite nesėkmės.

* Kūčių naktį deganti žvakė atneš į namus šilumą ir gerovę.


Ačiū, kad skaitėt... Malonaus vakaro!

LAURA







1 komentaras:

  1. Labai lengvai ir greitai skaitomas straipsnelis! Buvo įdomu, nes daug ko nežinojau. Ačiū. :)

    AtsakytiPanaikinti